Turistika

počet článků na stránku
zobrazit vše
(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Na kole - Podkozákovskem


Doporučená trasa z Kozákova přes Malou Skálu a Rotštejn do Turnova
Trasa č. 1
Kozákov – chata – červená a modrá cyklotrasa – Smrčí (zadní) - (5 km) – modrá cyklotrasa – Koberovy (8 km) – modrá cyklotrasa – Vrát (9 km) – modrá cyklotrasa – Malá Skála (13 km) – neznačeno, odbočit před železničním přejezdem vlevo na silnici směr Rakousy – Dolní Zbirohy, Nad Tunelem (15 km) – červená cyklotrasa – Zbirohy, odbočka k hradu (16 km) – červená cyklotrasa – Besedice (18,5 km) – zelená cyklotrasa – Loučky (20 km) – zelená cyklotrasa – Klokočí (22 km) – zelená cyklotrasa – Rotštejn (23 km) – hrad – zelená cyklotrasa – Na Špici (23,5 km) – zelená cyklotrasa – Dubecko, odbočka k rozhledně (25 km) – zelená cyklotrasa – Kvítkovice (26 km) – zelená cyklotrasa – Sekerkovy Loučky (27,5 km) – modrá cyklotrasa – Podchlomecký mlýn (31 km) – modrá cyklotrasa – Turnov, náměstí (33 km).


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Na kole - Z Ještědu do Dvora Králové


Ještěd - Kopanina - Malá Skála - Kozákov - Tábor - Klepanda - Kumburk - Nová Paka - Pecka - Zvičina - Dvůr Králové

Na okraji České křídové tabule vznikla geologická porucha při třetihorním vrásnění. Tento lužický zlom má sudetský směr a jeho vrcholových partií jsou jedinečné výhledy na pohraniční hory (Jizerské hory, Krkonoše i Orlické hory) i do vnitrozemí (Česká křídová tabule s čedičovými vrchy, Lužické hory, Český ráj, Jičínská pahorkatina).


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Na kole - Hruboskalsko


Doporučený okruh z Turnova na hrad Trosky
Okruh
Turnov, zastávka ČD – červená a bílá cyklotrasa – Sedmihorky (6 km) – modrá cyklotrasa – Doubravice (8 km) – modrá cyklotrasa – Borek pod Troskami (10,5 km) – modrá cyklotrasa – odbočka na hrad Trosky (14 km) – modrá cyklotrasa – Troskovice (14,5 km) – modrá cyklotrasa – Želejov (17 km) – modrá cyklotrasa – Věžák (18,5 km) – modrá cyklotrasa – Pleskotský mlýn (20 km) – cyklotrasa č. 14 – Vyskeř (23,5 km) – cyklotrasa č. 14 – Kacanovy (27 km) – cyklotrasa č. 14 a modrá cyklotrasa – Turnov, zastávka ČD (31 km)

Turistické zajímavosti:

Hrubá Skála
Zámek, původně hrad ze 14. stol. postavený na mohutných pískovcových skalách. Patřil Valdštejnům. V 16. století za Smiřických byl hrad přestavěn na renesanční zámek a později byl barokně upravován. Romantickou podobu získal novogotickou přestavbou za pánů z Aehrentálu v polovině 19. století. Po roce 1948 sloužil jako zotavovna. Dnes je v zámku hotel a restaurace. Široké veřejnosti je přístupné nádvoří a vyhlídková věž. Na prostranství před zámkem je pseudogotický kostel sv. Josefa z r. 1812.

Hruboskalsko
Přírodní rezervace se skalním městem (nazývaným horolezci Skalák). Pro Hruboskalské skalní město jsou charakteristické impozantní skalní věže dosahující výšky až 55 m. Nachází se zde četné vyhlídky, skalní rozsedliny a velké bohatství tvarů zvětrávání skal. Dělí se na Dračí skály a Zámeckou rokli, Kapelníka, Maják a Údolíčka.

Jirošův (Kopicův) statek
Jedna z nejznámějších staveb lidové architektury v Českém ráji. Stavba je doplněna nádhernou lidovou plastikou sv. Jiří z roku 1817 a mnoha skalními reliéfy lidového umělce, sochaře – samouka Vojtěcha Kopice.

Pekařova brána
Brána vytesaná pro průchod silnice skalou mezi Vyskří a Pleskotským mlýnem.

Podtrosecká údolí
Kaňonovitá údolí lemovaná pískovci s osmi dochovanými rybníky (Rokytňák, Hrudka, Vidlák, Krčák, Věžák, Dolský, Nebák a Podsemínský rybník). Podtrosecké rybníky jsou příkladem přetváření krajiny člověkem. Z údolních niv a mokřadel byla v 16. století vybudována soustava rybníků. Vzniklý rybničný systém umožňoval hospodářské využití území a vytvořil i zajímavou esteticky a ekologicky vyváženou krajinu. Vyskytují se zde zajímavá společenstva mokřadních rostlin a vodního ptactva. Jedná se o území mimořádné krajinářské i přírodovědné hodnoty.

Sedmihorky
původně vodoléčebné a klimatické lázně založené majitelem panství. A. Lexou z Aehrentálu a lomnickým lékařem A. Šlechtou. Otevřeny byly v roce 1842. V sedmdesátých letech se sem sjížděla společnost v čele s Janem Nerudou, která zavedla pojem Český ráj. Busta A. Šlechty od J. Myslbeka.

Trosky
Zřícenina hradu, který postavil na dvou vypreparovaných věžích čedičového suku Čeněk z Vatenberka v letech 1380 – 90. Hrad zpustl za třicetileté války. Vyšší věž se nazývá Panna (59 m) a nižší Baba (49 m). Jedna z pověstí, která vysvětluje tato pojmenování věží pochází ze začátku 15. století, kdy hrad vlastnili páni z Bergova. Tehdy prý na hradě sídlila stará Bergovna, která vyznávala husitskou víru, a její vnučka, katolička. Pověst vypráví, že stará Bergovna sídlila v nižší věži a její vnučka ve věži vyšší. Nesnášely se a velmi často se hlasitě hádaly, až to bylo slyšet v podhradí. Lidé potom začali věže nazývat Baba a Panna. Nyní lze vystoupit na vyhlídkovou věž z 19. století a po schodišti i na věž Babu. Trosky poskytují nádherný rozhled na Český ráj. dominanta a jeden ze symbolů Českého ráje.

Valdštejn
Původně rodový hrad pánů z Valdštejna založený koncem 13. století na třech pískovcových skalách. Zpustl po požáru koncem 16. stol. Po stavovském povstání získal panství Albrecht z Valdštejna. Valdštejnové vybudovali na hradě počátkem 18. století barokní kapli sv. Jana Nepomuckého a unikátní sochařskou výzdobu mostů. Sv. Jan Křtitel na obraze na prvém nádvoří má mít podobu K. H. Máchy. V nově opraveném klasicistním hostinci pobýval hudební skladatel J. B. Foerster. Zříceniny původního hradu jsou doplněny romantickými dostavbami a malbami z 19. stol. Valdštejn je v majetku města Turnov.

Věžický rybník (Věžák)
Rybník s rozlohou 6 ha, který svou scenérií patří k nejkrásnějším v Českém ráji. Skály, zrcadlící se na hladině rybníka, často inspirovaly filmaře k natáčení romantických scén. V létě se dá v rybníku i vykoupat. Nedaleko hráze je silný pramen Prdlavka, který patří k nejproslavenějším v Českém ráji. Dokonce se v minulosti věřilo v jeho léčivé účinky.

Vyskeř
Obec pod výrazným čedičovým vrchem s kaplí sv. Anny a křížovou cestou. Rozhled. Novorománský kostel na místě původního gotického. Dřevěná osmiboká zvonice z roku 1750 (přístupná).

Přepsáno z informačního létáku vydaného Městem Turnovem (Odbor cestovního ruchu).


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Na kole - Horní Pojizeří


Doporučený okruh ze Semil
Okruh č. 1
Semily, náměstí – cyklotrasa č. 4176 – Bačov (5 km) – červená cyklotrasa – Kozákov, chata (7 km) – červená cyklotrasa – křižovatka před Záhořím (10 km) – modrá cyklotrasa – Záhoří (10,5 km) – modrá cyklotrasa – Koberovy (16 km) – cyklotrasa č. 4170 – Železný Brod (19 km) – cyklotrasa č. 4170 – Podspálov (22,5 km) – cyklotrasa č. 4170 – Podbozkov, odbočka k Bozkovským jeskyním (26,5 km) – cyklotrasa č. 4174 – Bozkovské jeskyně, parkoviště (3 km) – cyklotrasa č. 4170 – Sejkorská kaplička (28,5 km) – cyklotrasa č. 4170 – Semily, náměstí (34,5 km).


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Tip na výlet s návštěvou hory Kozákov (Horní Pojizeří)


Semily - Komárov - Kozákov - Záhoří - Krkavčí skála - Semily, 16 km 

Od rozcestníku na semilském náměstí se můžeme pustit po žluté značce silnicí do Chuchelny, dále polní cestou do Komárova a po ní vyjdeme až na Kozákov. 

My se ale z křižovatky turistických značek vydáme po zelené značce a za železničním přejezdem odbočíme doleva. Vystoupáme až k lavičce Na Rovném, odkud je krásný výhled do krajiny a kde si můžeme po trochu náročnějším výstupu odpočinout. Po krátkém asfaltovém úseku, kdy sejdeme k Palučinskému potoku, pokračujeme jeho údolím až na Komárov, kde se sbíhá více turistických cest. Pokračujeme stále po zelené, která nás zhruba po jednom kilometru dovede až na vrchol Kozákova.


počet článků na stránku
zobrazit vše
• Copyright © 2003-2011 Prackov | Partneři: Rejnok IT počítače Turnov | Tvorba internetových stránek, bitmapové a vektorové grafiky | Matrace | Veterinární léky - internetový obchod | První Turnovská realitní kancelář | Jawa 500 OHC Český ráj | Ubytování Chata na Červenici | Ubytování v Českém ráji - Sedmihorky | Veterinární klinika Turnov | Obec Všeň | Společenské šaty na míru