Zajímavosti

počet článků na stránku
zobrazit vše
(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Zajímavosti z Loktušské kroniky - 4


Připraveno podle Kroniky obce Loktuše - připravil František Mlejnek st.

JAK TO BYLO ZA OKUPACE A ZA VÁLKY

V roce 1938 byla 21. května vyhlášena částečná mobilizace a do zbraně byly povolány některé ročníky záložníků. Bylo to v době, kdy se sudetští Němci začali razantně stavět na odpor proti našim čsl. orgánům a kdy politické napětí s Německem vzrůstalo den ze dne.


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Zajímavosti z Loktušské kroniky - 3


Připraveno podle Kroniky obce Loktuše - připravil František Mlejnek st.

Sokolské šibřinky (1948)

18. ledna 1948 uspořádal Sokol své první šibřinky. které se nadmíru vydařily. Účinkoval na nich známý taneční orchestr Jaroslava Maliny z Prahy, známý zejména z rozhlasových kabaretů v kavárně „Vltava“. Jako zpěváci spoluúčinkovali: Jožka Srbová, členka „Bajo-Tria“ a Milan Šamonil. Sál na Špici byl doslova nabit lidmi. Obě podloubí i jeviště, kde stály stoly, byly plné. Také taneční parket byl přeplněn, takže se nedalo dobře ani tančit. Hudba účinkovala na balkoně. Pro zpěváky byl připraven mikrofon, takže jejich zpěv byl do sálu přenášen třemi reproduktory. Orchestr osobně řídil prof. Jaroslav Malina. Účinkujícím se u nás velice líbilo a těšili se na nový zájezd k nám. Dekoraci k rázu šibřinek „Červená se malina“ ochotně a úplně zdarma namaloval čeledín od Vidunů z Vesce pan Václav Gregor. Orchestr zahájil šibřinky známou písničkou „Červená se malina jako z růže květ“, což bylo k danému rázu jako „ušité“.


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Zajímavosti z Loktušské kroniky - 2


Připraveno podle Kroniky obce Loktuše - připravil František Mlejnek st.

Pojizerské listy (1946)

„Pojizerské listy“ jsou týdeníkem kraje pojizerského. Vycházejí každý pátek. Redakce a administrace je v Turnově v Jičínské ulici. Dnes je odpovědným redaktorem Eduard Kepka. Noviny tiskne tiskárna Muller a spol.

Tento list s původním názvem „Listy pojizerské“ založil a začal vydávat 11. prosince 1886 jako čtrnáctideník Václav Kudrnáč. „Listy pojizerské“ se vydávaly pro okresy: Turnov, Český Dub, Železný Brod, Semily, Lomnice nad Popelkou a Mnichovo Hradiště. Redaktora Kudrnáče přiměla k vydávání těchto novin jeho veliká láska k Českému ráji a k městu Turnovu.

Letos je tomu 22 let, co Václav Kudrnáč zemřel. V době omezení tisku bylo pro nedostatek papíru zastaveno i vydávání „Pojizerských listů“ a sice v době od 31. 10. 1945 do 3. 5. 1946. Svého času „Pojizerské listy“ vycházely i dvakrát týdně.

2. reprezentační ples (1947)

V neděli dne 19. ledna 1947 uspořádal SČM svůj 2. reprezentační ples s rázem „Vesele, jen vesele...“ Účinkovala již po druhé Hornická dechová hudba Vojtěcha Huříka z Lidic, za řízení Ladislava Huříka, syna. Začátek plesu byl již v 18 hodin. Vstupné 50 Kčs, garde 20 Kčs. Ples se opětně vydařil. Kapelník Huřík dostal od pořadatelů dar - vázanou knihu -Adolfa Weniga „V Českém ráji“ a album snímků z Českého ráje.

Masopustní karneval (1947)

V neděli 16. února 1947 pořádán na Špici veselý masopustní karneval na ráz „Při měsíčku se to rozhodne“. Účast byla pěkná, i masek bylo dost. O půlnoci za zvuků písně „Sviť mně, ty měsíčku“ a za svitu velikého úplňku na stropu sálu byla přetančena veselá česká polka. Emblém měsíce zhotovil František Mlejnek st. z čp. 25. (z Podboroví).

Divadlo (1947)

Sdružené spolky z Louček Kostelních sehrály na Špici v sobotu 7. června 1947 operetu Marie Veselské „Už je zase v Čechách jako bejvalo“. Předprodej vstupenek byl u Mlejnků v Podboroví. 200 kusů židlí bylo vypůjčeno v Loučkách od pana Bařtipána. Protože u nás dosud není zřízeno jeviště, přivezli si loučečtí ochotníci všechny potřebné rekvizity s sebou, včetně kulis, opony a osvětlení. Ačkoliv byla návštěva slušná, přece jen se pro velikou režii na tomto divadle prodělalo asi 400 Kčs. Přesto se divadlo vydařilo a návštěvníci byli spokojeni s krásnými výkony herců i s pečlivě nacvičenými zpěvy.

Dožínky (1947)

Dne 17. srpna uspořádalo Místní sdružení Jednotného svazu českých zemědělců v Loktuších a ve Vesci společnou velkou dožínkovou slavnost v Loktuších. Program: Ve 14 hodin sraz účastníků ve Smrčí a společný odchod přes Vesec a Špici do Loktuš, kde bylo „Na oboře“ vztyčení státní vlajky za zvuků státní hymny. Uvítání hostů a slavnostní projev měl zástupce JSČZ. Následovaly pěkné dožínkové scénky, mládež zatancovala Českou a Moravskou besedu. Potom předvedly své tanečky školní děti. Nakonec koncertovala dechová hudba z Vesce.

Slavnosti dožínek se zúčastnilo i mnoho krojované mládeže a alegorické vozy. V dožínkové scéně účinkovali: Josef Koucký z čp. 32, Františka Staňková z čp. 2, Ladislav Hejduk z čp. 26, Věra Cvrčková z čp. 49, Hana Vítová            z čp. 47, Dáša Mlejnková z čp. 25, Oldřich Staněk z čp. 2 a školní děti.

Českou národní besedu zatančili hoši a dívky z Vesce a z Loktuš (tři kolony). Národní taneček „Sedloček“ zatančily za vedení Františka Mlejnka ml. žákyně nově se tvořící Tělocvičné jednoty Sokol v Loktuších (několik žákyň bylo i z Vesce).  Režii dožínkové scény měl rovněž František Mlejnek ml.          z čp. 25.

Čistý výtěžek z dožínek připadl polovinou Sokolu Loktuše a polovinou Sokolu Vesec. Večer byla v sále u Kvapilů dožínková veselice. Na ní účinkovaly dvě hudby: dechová a jazz - obě pod řízením pana Bohuslava Plíhala. Vstupné na dožínky bylo 20 Kčs, na veselici 30 Kčs, garde 10 Kčs. Loktuše, Vesec a celý kraj pod Kozákovem prožil opět jednu krásnou neděli a poznal, jak hezky by se dalo spolupracovat při dobré vůli mezi našimi vesnicemi. Ožila u nás stará dožínková tradice.

Založení Sokola (1947)

Z podnětu některých pokrokových občanů z Loktuš a z okolí bylo v Loktuších přikročeno k založení samostatné Tělocvičné jednoty Sokol. Dosud několik členů i dorostenek chodilo cvičit do jednoty vesecké. Původně se pomýšlelo na založení pobočky jednoty vesecké v Loktuších. Později však tato myšlenka byla odmítnuta.

Již v létě letošního roku začalo se i u nás se cvičením. Dne 1. září 1947 se konala na Špici ustavující valná hromada sokolské jednoty. Byl zvolen první výbor jednoty: starosta Josef Cvrček z čp. 49, místostarosta Stanislav Zuna z Dubecka z čp. 1, jednatel František Mlejnek ml. z čp. 25, pokladník František Mlejnek st. z čp. 25, matrikář a kronikář Dáša Mlejnková z čp. 25, náčelník Ladislav Hejduk z čp. 26, místonáčelník Karel Staněk z Dubecka, náčelnice Bohumila Mrázová z Chutnovky, místonáčelnice Eva Zunová z Dubecka, vedoucí dorostu Oldřich Staněk z čp. 2, vedoucí žáků Josef Kvapil ml. z čp. 50 a vedoucí žákyň Ivanka Zunová z Dubecka.

Do jednoty se přihlásili nejen členové, dorost a žactvo z Loktuš, ale i z Dubecka, z Chutnovky, z Louček a z Rotštejna. Jednota byla ihned uvedena v život a započalo se s nacvičováním prostných na XI. Všesokolský slet v Praze 1948. Byl u nás založen i divadelní odbor Sokola, jehož předsedou byl zvolen František Mlejnek ml. z čp. 25. Bližší podrobnosti jsou uvedeny v sokolské kronice.

První divadlo (1947)

Na Vánoce 25. prosince 1947 sehrál divadelní odbor Sokola svou první divadelní hru od Ladislava Stroupežnického „Naši furianti“. V režii Františka Mlejnka ml. účinkovali: Filip Dubský, sedlák a obecní starosta - Josef Mlejnek      z čp. 9, Marie Dubská, jeho žena - Františka Staňková z čp. 2, Václav, jejich syn - František Mlejnek ml. z čp. 25, Petr Dubský, otec Filipův - Bohuslav Bakeš    z Chutnovky, Jakub Bušek, sedlák a radní - František Mlejnek st. z čp. 25, Františka Bušková, jeho žena - Jitka Richtrová z Dubecka, Verunka, jejich dcera - Ivanka Zunová z Dubecka, Martin, jejich syn - Oldřich Vodháněl ml. z Louček, Matěj Šumbal, sedlák a výbor - Oldřich Staněk z čp. 2, Marie, jeho žena -Hana Vítová z čp. 47, Pavel Kožený, sedlák a výbor - Josef Kvapil st.      z čp. 50, Kašpar Šmejkal, sedlák a výbor - Karel Staněk z Dubecka, Valentin Bláha, vojenský vysloužilec - Ladislav Hejduk z čp. 26, Josef  , švec - Josef Cvrček z čp. 49, František Fiala, krejčí - Josef Ježek z čp. 15, Terezka, jeho žena - Věra Kubáňková z Louček, jejich děti: Kristýna - Dáša Mlejnková z čp. 25, Matěj - František Kolombo z Dol, Pepička - Irena Kyselová z Louček, Hanka - Slávka Staňková z Dubecka, Manča - Bláža Vodhánělová z Louček, Františka - Fanda Staňková z Dubecka, Filípek - Hynek Grolmus z Kvítkovic, Karel Kudrlička, učitel -Slávek Vele z Rotštejna, Marek Ehrmann, hospodský - Josef Čepelík z čp. 28, Markýtka, obchodnice - Miluše Kočová z Louček, Vojta, čeledín - Luboš Tulach z Louček, četník - Ladislav Bárta z Kvítkovic, muzikanti: Josef Cvrček z čp. 45, Josef Hejduk z čp. 10, Stanislav Drahoňovský z Klokočí z čp. 63 (cestáků) a Václav Žák z Rotštejna. Je vidět, že obsazení rolí bylo opravdu bohaté z celého Podkozákovska.

Účast na tomto prvním divadelním představení byla veliká. Tímto představením bylo vlastně také předáno nové moderní jeviště veřejnosti. Na zahájení promluvil okresní osvětový inspektor Otakar Fiala z Turnova.


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Zajímavosti z Loktušské kroniky - 1


Připraveno podle Kroniky obce Loktuše - připravil František Mlejnek st.                                                

Prezident Masaryk v Turnově (l922)

Dne 17. září 1922 navštívil náš kraj a město Turnov pan prezident T. G. Masaryk a předseda poslaneckého klubu národních demokratů Karel Kramář. Žactvo s učiteli účastnilo se v Turnově slavnostního uvítání za onoho krásného slunečního dne. Také účast občanů byla veliká a všichni s radostí konstatovali, že pan prezident je i na své vysoké stáří dosud čilý, svěží a zdráv. Pan prezident navštívil radnici, odbornou školu a zámek a blízké okolí Hrubé Skály.


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Riegrova turistická chata a rozhledna na Kozákově


Vrchol Kozákova byl dlouho pustým místem, než ho začátkem 20. století objevili turisté. Bohužel zde chyběl nějaký důstojný výletní cíl. Nejprve zde měla být na počest F. L. Riegra vybudována novorománská kaple Cyrila a Metoděje. Kvůli vysokým nákladům bylo nakonec rozhodnuto o postavení mohylové rozhledny.


počet článků na stránku
zobrazit vše
• Copyright © 2003-2011 Prackov | Partneři: Rejnok IT počítače Turnov | Tvorba internetových stránek, bitmapové a vektorové grafiky | Matrace | Veterinární léky - internetový obchod | První Turnovská realitní kancelář | Jawa 500 OHC Český ráj | Ubytování Chata na Červenici | Ubytování v Českém ráji - Sedmihorky | Veterinární klinika Turnov | Obec Všeň | Společenské šaty na míru