Zajímavosti

počet článků na stránku
zobrazit vše
(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Skalní města v Českém ráji - Hruboskalsko


K nejznámějším skalním městům patří nepochybně Hruboskalské skalní město, které je charakteristické impozantními věžemi dosahujících výšky až 55 m a strmými kaňony, vedoucími z okrajových skalisek do hlubokých romantických údolí. Putujeme-li Hruboskalskem, máme možnost postupně – od vyhlídky k vyhlídce – nahlédnout do nitra skalních měst, můžeme procházet značenými cestami v těsné blízkosti skalních velikánů, které tak přitahují horolezce. K nejvyhledávanějším místům patří „Mariánská vyhlídka“, vyhlídka „U Lvíčka“ a „Janova vyhlídka“. Jednotlivá skalní uskupení a útvary si lidé pojmenovali a váže se k nim řada pověstí a příběhů. Můžeme projít kolem Čertovy ruky, Kapelníka, Majáku, Sahary, Dračích  skal nebo se protáhnout 65 metrovou „Myší dírou“…


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Skalní města v Českém ráji - Drábské světničky a Příhrazské skály


Na jihozápadě jsou jednou z nejvyhledávanějších oblastí Drábské světničky. Spolu s Příhrazskými skalami patří k tzv. Žehrovické tektonické kře, z níž vystupuje čedičový vrchol Mužského. Dominantní je zde skalní defilé s četnými soutěskami a komíny, které oddělují jednotlivé skalní bloky. Samostatné – soliterní věže jsou ojedinělé, k nejznámějším patří „Kočka“, „bohatýr“ či „Minaret“. Bezesporu unikátním útvarem je „Kobyla“, vyhledávaná především horolezci. Pozornost zaslouží i drobnější masiv „Sokolka“, nebo tzv. stolová hora „Křinecká skála“. Názornou ukázkou deformace lesního porostu po sesuvu půdy je Šavlový les. Milovníkům historie se nabízí návštěva zřícenin hradu Valečova a blízkého města Mnichova Hradiště s barokním zámkem.


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Skalní města v Českém ráji - úvod


Český ráj – pojem, který vyvolává představu mohutných pískovcových věží a skalních bloků, vytvářejících skupiny s příléhavým názvem skalní města. Jejich původ musíme hledat hluboko v geologické minulosti naší planety, v době před 70 až 100 miliony lety, kdy tvrdý podklad Severočeské tabule zalilo subtropické moře. Ze sedimentů, po miliony let usazovaných na jeho dně, vznikla křídová tabule, kterou ve třetihorách rozrušily tektonické pohyby. Klimatické podmínky a eroze postupně vymodelovaly skalní města do podoby, ve které je známe. V roce 1955 byla na tomto území vyhlášena „Chráněná krajinná oblast Český ráj“.

Přijeďte strávit neopakovatelnou dovolenou do kouzelného a jedinečného kraje se jménem „Český ráj“, do kraje skalních měst, hradů, zámků, bájí, do kraje pověstí… Těšíme se na Vás!


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Zajímavosti z Loktušské kroniky - 11


Připraveno podle Kroniky obce Loktuše - připravil František Mlejnek st.

8. 5. 1945

V poledne svrhlo neznámé letadlo pumu na nádraží.

9. 5. 1945

První den světového míru - na Pyrámu byl odzbrojen první německý voják. Na turnovském náměstí se zvětšují hloučky lidí. Dopoledne byli voláni všichni čeští důstojníci, kteří šli později převzít kasárna a  odzbrojit německou posádku. Kolem Pyrámu táhly kolony německých vojsk, které zde byly odzbrojovány.

V půl 12. hod. byla odzbrojena silná německá stráž u spořitelny. Těsně po poledni německý hloubkový letec ostřeloval naše stráže u Pyrámu. Bylo tu dosti zraněných, většinou však Němců. Asi ve dvě hodiny odpoledne se vrátil do města zpod Kozákova Národní výbor v čele s Jaroslavem Peterou a ujal se na radnici vedení. (Dříve se členové ONV skrývali v budově Obecné školy ve Vesci u řídícího učitele Šrámka.)

Na náměstí se objevila první zabavená německá auta. Němečtí hloubkoví letci po celé odpoledne ostřelovali město a na vilku u kasáren svrhli pumu. Ve čtvrt na jedenáct přijely na náměstí první sovětské tanky a obrněná děla. Turnovští je v hojném počtu vítali. 

10. 5. 1945

Projíždějí nové a nové oddíly Rudé armády. Všichni občané jásali, sovětské vojáky objímali a plakali radostí nad novou svobodou. Na nárožích se objevily vyhlášky o mobilizaci odvodních ročníků 1929 - 1937. Městem procházejí stále oddíly zajatců, partyzánů a uprchlíků všech národností: Němci, Češi, Rusové, Poláci, Maďaři, Rakušané, Francouzi.

Ve 2 hod. odpoledne odjela čsl. armáda k obsazení Liberce. Ve městě je rušno. Stálé volání, hlas z rádia. Radost z obnovené svobody každému září z očí. Občané jsou v tisícihlavých zástupech na náměstí a stále vítají Rudou armádu - Osvoboditelku. Jsou to nezapomenutelné chvíle. Z města i z venkova přichází mnoho krojovaných dívek. K večeru bylo vydáno první slavnostní číslo „Pojizerských listů“. Podle nařízení přestává být říšská marka na československém území od 10. května zákonným platidlem. 

11. 5. 1945

Oddíly německých zajatců přicházející z okolí se neustále zvětšují. Jejich soustředění bylo u „Panské“ cihelny a na hřišti SK. Zde jich bylo přes 6 000. Příslušníci jiných národů (mimo Němců) byli odesíláni do svých zemí. Městem procházejí utečenci z koncentračních táborů, na nichž je zřetelně vidět utrpení prožitých hrozných časů. O ně pečuje stanice Červeného kříže, vedená MUDr. Jiřím Šolcem a jeho manželkou v jejich lékařských ordinacích. Kolem města dosud není bezpečno. Do Prahy už začaly jezdit vlaky a to zatím dvakrát denně. Jezdit se smí pouze na povolení Národního výboru. 

12. 5. 1945

Ve městě je od časných hodin stále rušno. Z mobilizovaných vojínů se utvářejí pochodové roty, které půjdou zajistit pořádek do severních Čech. Z koncentračního tábora v Terezíně se vrátilo několik Turnováků. Pošta zahájila opět provoz. Přicházejí již dopisy, razítkované jen českým razítkem. Noviny došlé z Prahy přinášejí zprávy o návratu československé vlády z Košic do Prahy. 

13. 5. 1945

V kostele Panny Marie byla sloužena za veliké účasti lidu děkovná mírová mše. Z Turnova odešel veliký transport 9 000 německých zajatců směrem na Liberec. Doprovázely jej hlídky dobrovolců, vojska a čtyři sovětské tanky.

14. 5. 1945

Turnov i jeho okolí se pozvolna uklidňuje. Práce v úřadech, obchodech i dílnách byla opět zahájena. K večeru došlo kolem města k několika přestřelkám. Další pochodové útvary odjely na Liberec. 

15. 5. 1945

V Mikulášském kostele bylo slouženo requiem za padlé bojovníky, kteří v bojích v Turnově položili své životy. Také v Turnově bylo provedeno zajištění několika osob, které za okupace spolupracovaly (kolaborovaly) s Němci.

16. 5. 1945

Časně ráno odjelo z Turnova mnoho obyvatelstva do Prahy, aby se účastnilo uvítání prezidenta republiky Dr. Edvarda Beneše, který se dnes vrací ze sedmileté emigrace na svůj Hrad do Prahy.

Tolik tedy o květnových událostech roku 1945 v Turnově a v blízkém okolí. Naši obec Loktuše na štěstí nepostihly v revoluci ani ve válce žádné větší ztráty na lidských životech, ani hmotné škody, které by stály za zmínku. Dobu okupace i celou květnovou revoluci jsme přežili celkem bez větších pohrom, i když uskrovňovat jsme se museli všichni a tíhu válečného hospodářství pocítil snad každý člověk.

Dva životy si však válka přece jen u nás vyžádala, a to je 1 % obyvatel. Našeho osvobození se nedočkal francouzský legionář z první světové války, nadšený Sokol František Pozdníček. Za svou ilegální vlasteneckou činnost padl do spárů nacistů a dne 25. února 1943 byl umučen v německé věznici v Kartouzích. Také jeho manželka Františka Pozdníčková podlehla později utrpení, která přestála v koncentračním táboře ve Svatobořicích. František Pozdníček byl rodákem z Loktuš čp. 24. Poslední dobou bydlel ve Vysokém nad Jizerou, kde byl berním úředníkem.

Druhým padlým, který se nedočkal osvobození vlasti, je Václav Kořínek z čp. 35. Jako příslušník bývalého vládního vojska byl odvelen do Itálie, kde měl s ostatními bojovat proti spojencům. Václav však věděl, jaká je jeho vlastenecká povinnost. Při první příležitosti se snažil přeběhnout na stranu spojenců nebo mezi partyzány. Při pokusu o zběhnutí jej však zasáhla střela, kterou vypálil... Kdo? To se už nikdo nikdy nedozví. A tak položil i jeden Loktušák život za vlast v daleké cizině, ve slunné Itálii.

Dne 17. května byla vyhlášena mobilizace dvanácti ročníků zálohy. První záložníci v nové republice nastupují ke svým útvarům, aby zajistili hranice nového státu a zabezpečili klid a pořádek uvnitř země. Od nás nastoupili vojenskou službu: Josef Buriánek z čp. 20, Josef Hejduk z čp. 31, bratři Pelcové z čp. 41 a Josef Kočí z čp. 52.

Koncem května začalo zajišťování zrádců a kolaborantů. To jsou ti, kteří dobrovolně a ze svého přesvědčení a vůle pomáhali Němcům, nebo s nimi sympatizovali. Naše vesnice však má svůj štít čistý. Nebyli u nás udavači ani zrádci.

V neděli 10. června 1945 se konala ve Vesci veliká mírová slavnost. Ze Smrčí odebral se krojovaný průvod k vesecké sokolovně, kde ke shromážděnému obyvatelstvu celého Podkozákovska promluvil z balkonu sokolovny místopředseda ONV farář Pavel Glos. Potom přednesla M. Glosová báseň svého otce „Osvobozené vlasti“. Nato se ujal slova štábní kapitán František Svárovský z Turnova. Po proslovech byla slavnost v sokolovně, která měla na pořadu koncert vesecké dechové hudby a řadu recitací a básní. Poznámka k tomuto článku, zaslaná autorům www.prackov.com jedním z našich čtenářů: Vnuk Pavla Glose Jaroslav Dostálík upozornil v r. 2007, že se jednalo ne o Marii Glosovou, ale o její mladší sestru Blahoslavu Glosovou, nejmladší z dětí Pavla Glose.

V neděli 1. července se konala v Bělé národní slavnost na paměť obnovení Československé republiky. Po průvodu, který vyšel z Bukoviny odbývala se samotná veselá slavnost na louce za hostincem pana Vítka. Slavnostním řečníkem byl předseda ONV v Turnově Jaroslav Petera.

Dne 4. července promluvil k četnému občanstvu nejen z Loktuš, ale i ze širokého okolí, bývalý politický vězeň, učitel Pravoslav Svoboda z Turnova. V sále na Špici měl přednášku na téma „Buchenwald - hora smrti“. Sám učitel Svoboda se po skončení války vrátil z tohoto koncentračního tábora  v Německu. Jeho přednáška měla veliký ohlas a zanechala v myslích všech přítomných hluboké dojmy nad utrpením našich vlastenců v německých koncentračních táborech.

Tolik jsem jako kronikář považoval za potřebné zapsat příštím generacím o tom, co jsme my prožívali ve svém mládí a co nechceme, aby některá další generace musela prožít. Válečná léta a doba nacistické okupace poznamenaly naše životy, ale zato víme, jak je nutné vážit si svobody, demokracie a státní samostatnosti. Já věřím, že životy Vás všech budoucích nepoznají už takové doby, co jsme museli prožít my a naši rodiče.         

Připraveno podle Kroniky obce Loktuše a podle Rodinné kroniky Mlejnkovy z Vesce - Podháje.


(Miloš, přidáno 20. 2. 2006)

Zajímavosti z Loktušské kroniky - 10


Připraveno podle Kroniky obce Loktuše - připravil František Mlejnek st.

Dne 10. května 1945 se na turnovském náměstí konala veliká manifestace na oslavu našeho osvobození a na oslavu konce druhé světové války. Ještě snad nikdy se tady nesešlo najednou tolik lidí, jako tentokrát. Z balkonu radnice promluvili k obyvatelům Turnova a okolí: I. N. Sazov, podplukovník Rudé armády, Jaroslav Petera, předseda ONV v Turnově, Pavel Glos, I. místopředseda ONV v Turnově.


počet článků na stránku
zobrazit vše
• Copyright © 2003-2011 Prackov | Partneři: Rejnok IT počítače Turnov | Tvorba internetových stránek, bitmapové a vektorové grafiky | Matrace | Veterinární léky - internetový obchod | První Turnovská realitní kancelář | Jawa 500 OHC Český ráj | Ubytování Chata na Červenici | Ubytování v Českém ráji - Sedmihorky | Veterinární klinika Turnov | Obec Všeň | Společenské šaty na míru