www.PRACKOV.com

Zajímavosti z Loktušské kroniky - 2
přidal: Miloš (20. 2. 2006)

Připraveno podle Kroniky obce Loktuše - připravil František Mlejnek st.

Pojizerské listy (1946)

„Pojizerské listy“ jsou týdeníkem kraje pojizerského. Vycházejí každý pátek. Redakce a administrace je v Turnově v Jičínské ulici. Dnes je odpovědným redaktorem Eduard Kepka. Noviny tiskne tiskárna Muller a spol.

Tento list s původním názvem „Listy pojizerské“ založil a začal vydávat 11. prosince 1886 jako čtrnáctideník Václav Kudrnáč. „Listy pojizerské“ se vydávaly pro okresy: Turnov, Český Dub, Železný Brod, Semily, Lomnice nad Popelkou a Mnichovo Hradiště. Redaktora Kudrnáče přiměla k vydávání těchto novin jeho veliká láska k Českému ráji a k městu Turnovu.

Letos je tomu 22 let, co Václav Kudrnáč zemřel. V době omezení tisku bylo pro nedostatek papíru zastaveno i vydávání „Pojizerských listů“ a sice v době od 31. 10. 1945 do 3. 5. 1946. Svého času „Pojizerské listy“ vycházely i dvakrát týdně.

2. reprezentační ples (1947)

V neděli dne 19. ledna 1947 uspořádal SČM svůj 2. reprezentační ples s rázem „Vesele, jen vesele...“ Účinkovala již po druhé Hornická dechová hudba Vojtěcha Huříka z Lidic, za řízení Ladislava Huříka, syna. Začátek plesu byl již v 18 hodin. Vstupné 50 Kčs, garde 20 Kčs. Ples se opětně vydařil. Kapelník Huřík dostal od pořadatelů dar - vázanou knihu -Adolfa Weniga „V Českém ráji“ a album snímků z Českého ráje.

Masopustní karneval (1947)

V neděli 16. února 1947 pořádán na Špici veselý masopustní karneval na ráz „Při měsíčku se to rozhodne“. Účast byla pěkná, i masek bylo dost. O půlnoci za zvuků písně „Sviť mně, ty měsíčku“ a za svitu velikého úplňku na stropu sálu byla přetančena veselá česká polka. Emblém měsíce zhotovil František Mlejnek st. z čp. 25. (z Podboroví).

Divadlo (1947)

Sdružené spolky z Louček Kostelních sehrály na Špici v sobotu 7. června 1947 operetu Marie Veselské „Už je zase v Čechách jako bejvalo“. Předprodej vstupenek byl u Mlejnků v Podboroví. 200 kusů židlí bylo vypůjčeno v Loučkách od pana Bařtipána. Protože u nás dosud není zřízeno jeviště, přivezli si loučečtí ochotníci všechny potřebné rekvizity s sebou, včetně kulis, opony a osvětlení. Ačkoliv byla návštěva slušná, přece jen se pro velikou režii na tomto divadle prodělalo asi 400 Kčs. Přesto se divadlo vydařilo a návštěvníci byli spokojeni s krásnými výkony herců i s pečlivě nacvičenými zpěvy.

Dožínky (1947)

Dne 17. srpna uspořádalo Místní sdružení Jednotného svazu českých zemědělců v Loktuších a ve Vesci společnou velkou dožínkovou slavnost v Loktuších. Program: Ve 14 hodin sraz účastníků ve Smrčí a společný odchod přes Vesec a Špici do Loktuš, kde bylo „Na oboře“ vztyčení státní vlajky za zvuků státní hymny. Uvítání hostů a slavnostní projev měl zástupce JSČZ. Následovaly pěkné dožínkové scénky, mládež zatancovala Českou a Moravskou besedu. Potom předvedly své tanečky školní děti. Nakonec koncertovala dechová hudba z Vesce.

Slavnosti dožínek se zúčastnilo i mnoho krojované mládeže a alegorické vozy. V dožínkové scéně účinkovali: Josef Koucký z čp. 32, Františka Staňková z čp. 2, Ladislav Hejduk z čp. 26, Věra Cvrčková z čp. 49, Hana Vítová            z čp. 47, Dáša Mlejnková z čp. 25, Oldřich Staněk z čp. 2 a školní děti.

Českou národní besedu zatančili hoši a dívky z Vesce a z Loktuš (tři kolony). Národní taneček „Sedloček“ zatančily za vedení Františka Mlejnka ml. žákyně nově se tvořící Tělocvičné jednoty Sokol v Loktuších (několik žákyň bylo i z Vesce).  Režii dožínkové scény měl rovněž František Mlejnek ml.          z čp. 25.

Čistý výtěžek z dožínek připadl polovinou Sokolu Loktuše a polovinou Sokolu Vesec. Večer byla v sále u Kvapilů dožínková veselice. Na ní účinkovaly dvě hudby: dechová a jazz - obě pod řízením pana Bohuslava Plíhala. Vstupné na dožínky bylo 20 Kčs, na veselici 30 Kčs, garde 10 Kčs. Loktuše, Vesec a celý kraj pod Kozákovem prožil opět jednu krásnou neděli a poznal, jak hezky by se dalo spolupracovat při dobré vůli mezi našimi vesnicemi. Ožila u nás stará dožínková tradice.

Založení Sokola (1947)

Z podnětu některých pokrokových občanů z Loktuš a z okolí bylo v Loktuších přikročeno k založení samostatné Tělocvičné jednoty Sokol. Dosud několik členů i dorostenek chodilo cvičit do jednoty vesecké. Původně se pomýšlelo na založení pobočky jednoty vesecké v Loktuších. Později však tato myšlenka byla odmítnuta.

Již v létě letošního roku začalo se i u nás se cvičením. Dne 1. září 1947 se konala na Špici ustavující valná hromada sokolské jednoty. Byl zvolen první výbor jednoty: starosta Josef Cvrček z čp. 49, místostarosta Stanislav Zuna z Dubecka z čp. 1, jednatel František Mlejnek ml. z čp. 25, pokladník František Mlejnek st. z čp. 25, matrikář a kronikář Dáša Mlejnková z čp. 25, náčelník Ladislav Hejduk z čp. 26, místonáčelník Karel Staněk z Dubecka, náčelnice Bohumila Mrázová z Chutnovky, místonáčelnice Eva Zunová z Dubecka, vedoucí dorostu Oldřich Staněk z čp. 2, vedoucí žáků Josef Kvapil ml. z čp. 50 a vedoucí žákyň Ivanka Zunová z Dubecka.

Do jednoty se přihlásili nejen členové, dorost a žactvo z Loktuš, ale i z Dubecka, z Chutnovky, z Louček a z Rotštejna. Jednota byla ihned uvedena v život a započalo se s nacvičováním prostných na XI. Všesokolský slet v Praze 1948. Byl u nás založen i divadelní odbor Sokola, jehož předsedou byl zvolen František Mlejnek ml. z čp. 25. Bližší podrobnosti jsou uvedeny v sokolské kronice.

První divadlo (1947)

Na Vánoce 25. prosince 1947 sehrál divadelní odbor Sokola svou první divadelní hru od Ladislava Stroupežnického „Naši furianti“. V režii Františka Mlejnka ml. účinkovali: Filip Dubský, sedlák a obecní starosta - Josef Mlejnek      z čp. 9, Marie Dubská, jeho žena - Františka Staňková z čp. 2, Václav, jejich syn - František Mlejnek ml. z čp. 25, Petr Dubský, otec Filipův - Bohuslav Bakeš    z Chutnovky, Jakub Bušek, sedlák a radní - František Mlejnek st. z čp. 25, Františka Bušková, jeho žena - Jitka Richtrová z Dubecka, Verunka, jejich dcera - Ivanka Zunová z Dubecka, Martin, jejich syn - Oldřich Vodháněl ml. z Louček, Matěj Šumbal, sedlák a výbor - Oldřich Staněk z čp. 2, Marie, jeho žena -Hana Vítová z čp. 47, Pavel Kožený, sedlák a výbor - Josef Kvapil st.      z čp. 50, Kašpar Šmejkal, sedlák a výbor - Karel Staněk z Dubecka, Valentin Bláha, vojenský vysloužilec - Ladislav Hejduk z čp. 26, Josef  , švec - Josef Cvrček z čp. 49, František Fiala, krejčí - Josef Ježek z čp. 15, Terezka, jeho žena - Věra Kubáňková z Louček, jejich děti: Kristýna - Dáša Mlejnková z čp. 25, Matěj - František Kolombo z Dol, Pepička - Irena Kyselová z Louček, Hanka - Slávka Staňková z Dubecka, Manča - Bláža Vodhánělová z Louček, Františka - Fanda Staňková z Dubecka, Filípek - Hynek Grolmus z Kvítkovic, Karel Kudrlička, učitel -Slávek Vele z Rotštejna, Marek Ehrmann, hospodský - Josef Čepelík z čp. 28, Markýtka, obchodnice - Miluše Kočová z Louček, Vojta, čeledín - Luboš Tulach z Louček, četník - Ladislav Bárta z Kvítkovic, muzikanti: Josef Cvrček z čp. 45, Josef Hejduk z čp. 10, Stanislav Drahoňovský z Klokočí z čp. 63 (cestáků) a Václav Žák z Rotštejna. Je vidět, že obsazení rolí bylo opravdu bohaté z celého Podkozákovska.

Účast na tomto prvním divadelním představení byla veliká. Tímto představením bylo vlastně také předáno nové moderní jeviště veřejnosti. Na zahájení promluvil okresní osvětový inspektor Otakar Fiala z Turnova.